Nasz szkolny solar traker

solar traker

Uczniowie naszego technikum chętnie podejmują wyzwania, a są to uczniowie z klasy 2dt kształcący się w zawodzie technik elektryk. Chętni uczniowie realizują swoje pomysły pod czujny okiem nauczyciela fizyki P. Marty Pietrow. Do działania zmobilizowało ich Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik, które pomaga realizować „kosmiczne pomysły”, aby każdy miał swój Kosmos w szkole!

Na początku roku szkolnego zdecydowali, że będą śledzić Słońce i sprawdzą, czy jego pozorna wędrówka po sferze niebieskiej odbywa się po krzywej, którą każdy z nas zna z lekcji przyrody.

Wiedzieliśmy, jak się zabrać do konstrukcji naszego urządzenia elektromechanicznego. Skompletowaliśmy: fotooporniki, mikrokontroler Arduino i serwomechanizmy. Entuzjazm do działania pojawił się z pierwszymi elementami konstrukcyjnymi. Następnie testowaliśmy (uczyliśmy się) jak przekazać układowi mechanicznemu, co mamy na myśli. Za pomocą drukarki 3d w szkole zostały wydrukowane elementy obudowy. Tak powstał prototyp naszego solar trakera. Cieszyliśmy się, że kieruje się do źródła światła, na razie sztucznego – z  latarki smartfona. Teraz wiemy, że fotoopornik wymaga innej kalibracji odpowiedniego dla zakresu natężeń dla światła słonecznego. Arduino zapisuje wyniki pomiaru położenia Słońca na kartę SD, gdzie tworzona jest baza danych w cyklu dziennym. Przed nami zbieranie danych, kiedy już nadejdą słoneczne dni. Analiza danych pomiarowych pozwoli na wykreślenie drogi Słońca po sferze niebieskiej i porównanie przebiegu tej krzywej w różnych porach roku. Zbudowane przez nas  urządzenie pozwala również na rejestrację względnego natężenia światła słonecznego w cyklu rocznym, co pokaże jakie są możliwości pozyskiwania energii słonecznej w różnych okresach roku. Przy okazji, kiedy urządzenie będzie działało w trybie ciągłym, będziemy w stanie rejestrować stopień zachmurzenia i ilość dni słonecznych.

Dużo pracy zostało włożone w efekt końcowy, a ewolucję naszego projektu widać na fotorelacji.

Dalszą informacje z pomiarów przekażemy wkrótce.

Comments are closed.
Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.

Najnowsze wpisy
Skip to content