Dokument Europass-Mobilność służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).
Europejska ścieżka kształcenia to na przykład:
• praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie;
• semestr nauki na uczelni zaliczony w ramach programu wymiany;
• praktyka w charakterze wolontariusza w organizacji pozarządowej.
Taka ścieżka kształcenia monitorowana jest przez dwie organizacje partnerskie – jedną w kraju pochodzenia
i drugą w kraju przyjmującym.
Kto może otrzymać dokument?
Dokument Europass-Mobilność przeznaczony jest dla wszystkich osób, które odbyły europejską ścieżkę kształcenia zagranicą, niezależnie od ich wieku czy wykształcenia.
Kto odpowiada za jego przygotowanie?
Dokument Europass-Mobilność wypełnia partner wysyłający i partner przyjmujący, w języku uzgodnionym między partnerami i osobą wyjeżdżającą.
Zasady wydawania dokumentu Europass-Mobilność – Europass-Mobilność jest wydawany bezpłatnie. Może być wypełniany w dwóch wersjach językowych – w języku polskim i w języku obcym. Dokument może otrzymać każdy – niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy statusu zawodowego – podejmujący naukę za granicą po 1 stycznia 2005 r. pod warunkiem, że odbywa się ona w ramach wyjazdu zorganizowanego. Jako wyjazd zorganizowany traktuje się pobyt za granicą, który jest wynikiem podpisania umowy między krajową instytucją wysyłającą (np. szkołą, uczelnią czy urzędem pracy) i zagranicznym partnerem przyjmującym, określającej treść, cel i czas trwania wyjazdu, a także jego sposoby monitorowania i aspekty praktyczne. Dokument Europass-Mobilność potwierdza Krajowe Centrum Europass na wniosek polskiej instytucji organizującej kształcenie, praktykę lub staż.